– Tato, mógłbyś podrzucić mnie do kościoła? – poprosiła Ania.
– Mamy dziś próbę przed Pierwszą Komunią, a mama wróciła z pracy bardzo zmęczona i boli ją głowa.

– Aniu, przecież wiesz, że od lat nie prowadziłem samochodu. Zawsze zajmuje się tym mama.

– To po co kiedyś zrobiłeś prawo jazdy?

– Wiesz, miałem 18 lat. Wtedy wszyscy chłopcy w klasie szli na kurs, więc i ja poszedłem. Samo jeżdżenie nigdy mnie specjalnie nie pociągało, bo moi rodzice nie mieli samochodu. Naprawdę da się bez tego żyć.

– Chyba nadal nie rozumiem. Po co wydawać pieniądze, stresować się kursem i egzaminem, świętować zdanie, skoro potem i tak nie zamierzasz jeździć?

Taka rozmowa mogłaby się przecież wydarzyć naprawdę. Nie wiem, czy ojciec znalazłby racjonalną odpowiedź na pytanie Ani. A gdyby w tym pytaniu chodziło nie o prawo jazdy, lecz o Pierwszą Komunię świętą?

Bo właściwie – po co ona jest? Czy nie po to właśnie, by rozpocząć życie eucharystyczne, by spotykać się z Jezusem w Najświętszym Sakramencie? Jaki sens miałoby bowiem poświęcanie czasu na przygotowania i wydawanie pieniędzy na strój, przyjęcie komunijne i prezenty? Czy wystarczającym uzasadnieniem przyjęcia tego sakramentu jest to, że w III klasie robią to wszyscy?

W poprzedniej parafii pełniłem również funkcję kapelana szpitala dziecięcego. Pamiętam, jak podczas jednego z obchodów wszedłem do sali, w której leżało trzech nastolatków, i zapytałem, czy ktoś chciałby przyjąć Komunię św. Jeden z chłopców spojrzał na mnie i powiedział:

– Ale ja już przyjąłem.

Przez moment zastanawiałem się, czy może jakiś inny ksiądz był przede mną na oddziale. Dopiero po chwili zrozumiałem, że chodziło mu o… Pierwszą Komunię św., którą przyjął kilka lat wcześniej. A skoro już przyjął… to teraz nie musi.

Podobne sytuacje zdarzały mi się później nie raz. Niektóre dzieci wzrastały bowiem w przekonaniu, że Pierwsza Komunia św. to jednorazowe wydarzenie, które zamyka etap długich i żmudnych przygotowań, a nie otwiera niczego nowego. Co najwyżej raz na jakiś czas, przy wielkim święcie, można pójść do spowiedzi i przyjąć Pana Jezusa. Ale bez całej tej oprawy – to już nie to samo.

Podczas spotkań z rodzicami dzieci komunijnych mówię czasem – ku niemałemu zdziwieniu – że Pierwsza Komunia św. wcale nie jest najważniejsza.

– To co jest ważne? – pytają wtedy rodzice.

Odpowiadam, że ważna jest setna Komunia. I to, żeby została przyjęta nie później niż 2 lata po pierwszej. Bo to znaczy, że dziecko naprawdę korzysta ze swojego prawa do najbardziej osobistego z możliwych spotkań z Jezusem.

Żeby tak się jednak stało, potrzebuje pomocy i przykładu rodziców. O wielu sprawach 9-latek nie decyduje jeszcze sam. Mam tego świadomość, kiedy po wakacjach dziecko spowiada się, że podczas wyjazdu z rodzicami nie było w niedzielę na Mszy św. W takich sytuacjach wyznaje często nie tyle własny grzech, ile zaniedbanie dorosłych.

Czasem pytam rodziców, kiedy ich dziecko ostatni raz widziało ich przystępujących do Komunii św. Słyszę bardzo różne odpowiedzi – od „w ostatnią niedzielę” aż po „nigdy nie miało takiej okazji”. Dlatego tak często powtarzam rodzicom: najlepszą rzeczą, jaką możecie zrobić dla swojego dziecka, przygotowując je do Pierwszej Komunii św., jest zadbanie o własne życie wiary. Wychowanie religijne jest przecież właśnie tym – zaproszeniem dziecka do mojej relacji z Jezusem. To może oznaczać bardzo różne rzeczy: wspólną modlitwę w rodzinie, regularną niedzielną Mszę św., wspólne czytanie Biblii, czasem Różaniec. Niekiedy oznacza także decyzję o przyjęciu sakramentu małżeństwa, z którym rodzice zwlekali latami.

Niemal każdego roku przed Pierwszą Komunią św. zdarza nam się także chrzcić jakieś dziecko, bo dotąd rodzice – jak mówią – „nie mieli okazji”.

Nie chcę jednak zatrzymywać się wyłącznie na negatywnych przykładach.

Są rodziny, w których przygotowanie do Pierwszej Komunii św. rzeczywiście sprawia, że Jezus znajduje się w centrum. Rodzice traktują to wydarzenie jako kolejny etap na drodze wiary – nie tylko dziecka, ale całej rodziny. Etap, który będzie miał swoją kontynuację.

Ci rodzice często z trudem odnajdują się w klasowych dyskusjach, w których najważniejsze okazują się: strój, dekoracja kościoła, rezerwacja lokalu albo to, czy świątynię sprzątamy sami, czy wynajmujemy firmę.

Przygoda tych dzieci z Mszą św. zwykle nie zaczyna się i nie kończy w III klasie. I to właśnie te rodziny dają nadzieję, że Kościół pozostanie żywy w kolejnych pokoleniach – wśród tych, którzy pójście za Chrystusem uznali za sens swojego życia.

  1. Dzisiaj VII niedziela wielkanocna – uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Trwa nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
  2. Dziś w naszej parafii I Komunia święta. Otoczmy modlitwą dzieci i ich rodziny dziś i w czasie całego białego tygodnia.
  3. Za tydzień uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W sobotę przed uroczystością zapraszamy na Mszę świętą wigilii i spotkanie uwielbienia animowane przez członków wspólnoty odnowy w Duchu Świętym Miasto Ocalenia. Początek o 18:00.
  4. W niedzielę 31 maja organizujemy w naszej parafii piknik dla wszystkich chętnych – dzieci, młodzieży, rodzin i osób starszych. Przewidujemy wiele atrakcji, między innymi przejażdżkę konną i w koszu zabytkowego motoru, konkursy dla najmłodszych i całych rodzin, dmuchany zamek, grill, pokazy sprzętu strażackiego i policyjnego. Piknik rozpoczniemy o godzinie 15:00. Od godz. 16.00 zagra dla nas koncert ceniony artysta Karol Kosikidis, znany jako „Młody Free” wraz z góralami z Podhala. Gdyby ktoś chciał się zgłosić do pomocy w organizacji, prosimy o kontakt z ks. Arturem lub z ks. proboszczem. Tradycyjnie będziemy prosić życzliwe osoby o upieczenie ciast i pomoc przy ich serwowaniu. Jesteśmy także otwarci na nowe pomysły, wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy. Organizację pikniku można także wesprzeć finansowo wrzucając ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła dziś lub za tydzień albo przesyłając wpłatę na konto parafii.
  5. 23 maja 2026 r. o godz. 10:00 w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu trzech diakonów naszej diecezji przyjmie sakrament święceń w stopniu prezbiteratu. Prosimy o modlitwę w intencji tych, którzy mają przyjąć święcenia oraz o nowe powołania kapłańskie.
  6. 4 czerwca, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa będzie obchodzona rocznica pierwszej Komunii świętej. Zapraszamy serdecznie rodziców i dzieci na Mszę świętą o 9:00
  7. Dziś w tygodniku Niedziela wiele tekstów poświęconych I Komunii świętej, w tym artykuł autorstwa naszego księdza proboszcza. Zachęcamy do lektury.

Intencje mszalne 18.05.2026– 24.05.2026

18.05 PONIEDZIAŁEK     
7.00 + Krzysztofa Garbarz od żony z dziećmi  
18.00 + Zbigniewa i Zofię Frąc od Marty, Sławka i Patryka  
18.00 + Piotra Paluch greg22.  
19.05 WTOREK  
7.00 + Mariannę Dolińską od dyrekcji i pracowników Elektronika  
18.00 + Edwarda Zasuń od Krzysztofa Borowika z rodziną  
18.00 + Piotra Paluch greg23.  
 
20.05. ŚRODA  
7.00 + Zbigniewa Jurczyńskiego od p. Jurczyńskiej z rodziną  
18.00 + Renatę Tyrcha – Błachnio od Beaty, Weroniki, Barbary, Krystyny, Teresy i Janiny  
18.00 + Piotra Paluch greg24.  
21.05. CZWARTEK św. Jana Nepomucena  
7.00 + Pawła Bednarza od znajomych z par. św. Joachima  
18.00 O Boże błogosławieństwo dary Ducha św. i opiekę Matki Bożej dla dzieci które w tym roku po raz pierwszy przyjęły Komunie św.  
18.00 + Renatę Tyrcha – Błachnio od Agaty z mężem i rodziną  
18.00 + Piotra Paluch greg25.

 

 

 
22.05. PIĄTEK  Św. Rity z Cascii  
7.00 + Zbigniewa Szawicę  
15.00 + Piotra Paluch greg26.  
18.00 + Helenę, Władysława Rogoz i zmarłych z rodziny.  
23.05. SOBOTA  
7.00 + Piotra Paluch greg27.  
18.00 + Genowefę i Władysława Szumniak  
18.00 O Boże błogosławieństwo dary Ducha św. i opiekę Matki Bożej dla    ks. Artura z racji urodzin.  
24.05. UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO     
7.00 + Mariana Augustyniak w 10 r. śm. od żony z dziećmi  
9.00 + Piotra Paluch greg28.  
9.00 + Teresę Kucybała z okazji dnia matki  
10.30 + Mariusza i Barbary Strzałkowskich w kolejną rocznicę śmierci od rodziny  
12.00 + Tomasza Hebisz w 1 r. śm. od Agnieszki  i Ryszarda z młodzieżą  
12.00 O Boże błogosławieństwo dary Ducha św. i opiekę Matki Bożej dla Pauliny Wojtala  
18.00 + Piotra Paluch w 4 r. śm. od żony, dzieci z rodzinami