Katolicki kościół św. Joachima – wzniesiony w latach 1848-1852. Usytuowany w dzielnicy Sosnowca, Zagórze w pobliżu wzgórza, na którym znajdowały się posiadłości rodu Mieroszewskich.
Pierwotnie niewielki kościół parafialny dla nowo ustanowionej Parafii Pod Wezwaniem św. Piotra i Pawła, zaprojektowany przez Stanisława Gołębiowskiego i Tomasza Majewskiego, architektów z Krakowa. Pieczę nad parafią i kościołem sprawował proboszcz ks. Walenty Macha. Pomysłodawcą budowy świątyni była Jadwiga Mieroszewska. Na terenie parafii istniał dekanat św. Jadwigi, przeniesiony w późniejszym czasie do parafii św. Floriana.
Po pół wieku od zakończenia budowy świątynia była już zbyt mała dla rozwijającej się osady i w 1898 roku proboszcz, ks. Józef Dotkiewicz wnioskował do władz Imperium Rosyjskiego o pozwolenie na budowę nowej świątyni. Wniosek został odrzucony a zgoda została wydana na rozbudowę starego kościoła. Mimo wszystko ks. Dotkiewicz przystąpił do budowy dużego, trójnawowego kościoła św. Joachima według projektu Józefa Pomian-Pomianowskiego. Budowę zakończono po 10 latach. Starego kościółka nie wyburzono i w nowym kościele stanowi jego kruchtę. Dzięki temu zabiegowi cała procedura zachowała podstawy prawne zezwalające wyłącznie na rozbudowę.
Nowa forma kościoła to pseudobazylika z transeptem i strzelistymi, widocznymi z daleka wieżami. Dwa boczne ołtarze, ambona, konfesjonały i stacje drogi krzyżowej wyszły spod dłuta Pawła Turbasa, rzeźbiarza z Olkusza, którego dzieła można podziwiać w większości kościołów Sosnowca. Ołtarz główny autorstwa Przesmyckiego wyróżnia się figurami św. Anny, św. Joachima i Matki Bożej, którą poświęcił Jan Paweł II, a w pierwszą rocznicę papieskiego pobytu w Sosnowcu, 14 czerwca 2000 roku została ozdobiona koroną przez biskupa Adama Śmigielskiego.
Źródło: https://wikipedia.pl
Do Parafii należą ulice:
Bajana, Banacha, Braci Mieroszewskich, Bolesława Chrobrego, Długosza, Dolna Środula, Romańskiego, Dworska, Dzielna, Dzika, Emilii Plater, Infelda, Jędryczki, Józefowska, Kamienna, Kantora Mirskiego, Bolesława Krzywoustego, Kazimierza Wielkiego, Kępa, Komuny Paryskiej, Kowalskiego, Bolesława Krzywoustego, Kukuczki, Kwiatowa, Lelewela, Małe Zagórze, Malewicza, Makowskiego, Michałowskiego, Modrzewiowa, Niemojewskiego, Piękna, Podmokła, Pomczyka, ks. Popiełuszki, Ranka, Sikorskiego, Soczewicy, Sokolska, Stańczyka, Szreniawskiego, Wnukowskiego, Zapały, Zuzanny, Żwirki i Wigury