Liturgiczna Służba Ołtarza to duszpasterstwo zrzeszające młodych mężczyzn, którzy pragną być bliżej Boga i bliżej Chrystusa eucharystycznego: ministrantów i lektorów. Słowo ministrant oznacza tego, kto służy, pomaga i takie jest nasze zadanie – służyć Jezusowi przy ołtarzu. Ministranci i lektorzy naszej parafii uświetniają zarówno duże uroczystości jak i codzienne liturgie oraz nabożeństwa. Głównym zadaniem lektorów jest odpowiednia oprawa Liturgii Słowa, zaś w roli ministrantów jest przygotowywanie ołtarza i pomaganie kapłanom podczas liturgii.
Co należy zrobić aby zostać ministrantem?
Jeżeli chcesz zostać ministrantem wystarczy po Mszy Świętej przyjść do zakrystii i powiedzieć księdzu o chęci zostania ministrantem. Alternatywnym wyjściem jest przyjście na zbiórkę ministrantów.
Zapraszamy do dołączenia do LSO każdego chłopaka. Nie ważne, czy jesteś świeżo po komunii, przygotowujesz się do bierzmowania, czy też inny wiek starszy czy młodszy. Nigdy nie jest za późno na zostanie ministrantem.
Stopnie ministranta
Kandydat
Jest to pierwszy etap w drodze ministranta. Jest to okres przygotowawczy do zostania ministrantem. W tym czasie dowiesz się jak posługiwać przy Ołtarzu, poznasz podstawowe nazwy naczyń liturgicznych, ksiąg czy szat.
Ministrant
Zadaniem ministranta jest pomoc księdzu przy Ołtarzu. Ministrant jest odpowiedzialny za przynoszenie i podawanie darów, niesienie krzyża, świec, posługiwanie przy kadzidle czy dzwonienie dzwonkami.
Lektor
Ustanowiony do czytania fragmentów z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może również podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy niema kantora (psałterzysty), może również wykonać psalm między czytaniami i śpiew przed Ewangelią. Każdy ministrant, który chcę zostać lektorem, powinien przejść odpowiedni kurs przygotowujący do tej funkcji.
Ceremoniarz
Jest to najbardziej zaszczytna i najważniejsza posługa w formacji ministranckiej. Do obowiązków ceremoniarza należy: – przeprowadzenie próby liturgii, – czuwanie nad przebiegiem liturgii, – dawanie znaków celebransowi oraz asyście, co należy w danym momencie zrobić, – podawanie modlitw i dodatkowych tekstów celebransowi, – ustawianie procesji na wejście i wyjście, – obsługa mikrofonu, – rozpoczęcie modlitw przed i po Mszy Świętej, – interweniuje w nietypowych sytuacjach, które zakłócają przebieg liturgii, np. brak puryfikaterza, itp. Ceremoniarzem może więc zostać osoba, która dobrze zna liturgię i przeszła odpowiednie kursy.
Znalazłeś ciekawe treści na tej stronie? Podziel się z innymi!
Parafia Kościoła Rzymsko-Katolickiego
pw. św. Joachima w Sosnowcu
ul. ks. J. Popiełuszki 46
41-219 Sosnowiec
tel. 577 343 055
e-mail: swjoachim@gmail.com
Numer rachunku bankowego Parafii
14 1020 2498 0000 8202 0018 7963