KROK PIERWSZY: WIZYTA W KANCELARII PARAFIALNEJ
DRODZY NARZECZENI,
najlepiej przygotowania do uroczystości ślubnej rozpocząć od ustalenia daty ślubu. W tym celu należy się udać do kancelarii parafialnej. Tam będziecie mogli zarezerwować dogodny termin.
W kancelarii także zostanie spisany tzw. protokół przedślubny. Jest to rozmowa z duszpasterzem, która ma ona na celu ustalenie, czy nie występują żadne przeszkody, które uniemożliwiały by zawarcie przez Was małżeństwa. Nie należy się nią stresować. W naszej parafii należy umówić się indywidualnie z jednym z duszpasterzy na taką rozmowę. Nie trwa ona dłużej niż jedną godzinę.
Zanim przystąpimy do spisania protokołu, ksiądz poprosi Was o dostarczenie dokumentów przedślubnych. Jeśli nasza parafia dysponuje takimi dokumentami (czyli np. byliście chrzczeni w naszej parafii), wtedy nie ma konieczności ich przynoszenia. Do niezbędnych dokumentów należą:
- Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego – niezbędne do ślubu konkordatowego. Zaświadczenie to jest dokumentem stwierdzającym o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Wydawane jest na podstawie dowodu osobistego oraz skróconego odpisu aktu urodzenia (niepotrzebne jeśli urząd już nim dysponuje; jeśli jednak będzie potrzebny, można go uzyskać w urzędzie właściwym dla miejsca urodzenia) w dowolnym USC w Polsce. W trakcie jego wydawania decydujecie jakie nazwisko przyjmie po ślubie narzeczona i dzieci po urodzeniu.
- Świadectwo chrztu i bierzmowania (udajcie się po nie do parafii, w której przyjęliście te sakramenty).
- Zaświadczenie o ukończeniu kursu nauk przedmałżeńskich. O naukach przedmałżeńskich możecie przeczytać poniżej (zobaczcie KROK 2 oraz KROK 3).
- Dowód osobisty.
Na spotkaniu w kancelarii otrzymacie niewielkie kartki do spowiedzi, zawierające również miejsce na podpis dla doradcy życia rodzinnego oraz dla prowadzących pre-kany (czyli nauki przedmałżeńskie – to ich inna nazwa). Po odbyciu przygotowania, uzupełnione druki wraz z zaświadczeniem o odbyciu nauk przedmałżeńskich dołączone zostaną do protokołu wraz z innymi dokumentami.
W trakcie sporządzania protokołu otrzymacie także prośbę o wygłoszenie przez księży zapowiedzi, z którą udajcie się do swoich parafii. Na jej podstawie przez dwie kolejne niedziele wygłoszona będzie informacja o tym, że planujecie zawrzeć związek małżeński, co zostanie potwierdzone wydanym zaświadczeniem.
Poniżej znajdują się informacje o naukach przedmałżeńskich organizowanych w naszej Diecezji. Pod linkiem znajdującym się poniżej znajdziecie wszystkie niezbędne informacje o naukach oraz o konsultacjach u doradców życia rodzinnego. Na pytania dotyczące nauk odpowiedzą Wam również księża w kancelarii.
Każdy ze ślubów jest niepowtarzalny. Nie ma dwóch takich samych sytuacji, takich samych osób. Czasami zachodzi potrzeba, by dostarczyć inne dokumenty. Zanim więc będziecie więc je kompletować , przeprowadźcie rozmowę z jednym z księży w kancelarii. Postaramy się wszystko spokojnie wytłumaczyć, tak by zaoszczędzić Wam niepotrzebnego stresu oraz zdobywania niepotrzebnych dokumentów. Jeśli tylko będziemy mogli postaramy się, w miarę naszych możliwości zadośćuczynić wszystkim Waszym prośbom i sugestiom. Sakrament Małżeństwa jest Waszym wielkim świętem. Pragniemy razem z Wami cieszyć się waszą decyzją oraz wesprzeć Was nie tylko w chwili ślubu ale także i po nim.
KROK DRUGI: ODBYCIE KURSU PRZEDMAŁŻEŃSKIEGO
DRODZY NARZECZENI,
oprócz wizyty w kancelarii parafialnej, należy odbyć przygotowanie do małżeństwa (tzw. nauki przedmałżeńskie). W naszej Diecezji takie nauki organizowane są przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin. Kursy przedmałżeńskie odbywają się w Ośrodkach Diecezjalnych w: Czeladzi, Jaworznie, Olkuszu i Wolbromiu.
Przygotowanie obejmuje: udział w Mszy św. lub nabożeństwie dla narzeczonych w kościele oraz uczestnictwo w naukach odbywających stacjonarnie w jednym z ośrodków diecezjalnych. Ponadto przygotowujący się do małżeństwa powinni odbyć 2 spotkania w poradni życia rodzinnego prowadzonych on-line lub stacjonarnie (o tym w kolejnej zakładce KROK 3).
Rejestracja na kursy przedmałżeńskie w Diecezji Sosnowieckiej odbywa się poprzez formularz dostępny na stronie: https://narzeczeni.sosnowiec.pl
Prosimy, by każdy z Was rejestrował się osobno. Ważne jest, jeśli to możliwe, byście jako para uczestniczyli w tym samym kursie. Koszt odbycia nauk oraz spotkań w poradni wynosi 150 zł od pary. Wszystkie terminy oraz informacje znajdziecie pod linkiem podanym wcześniej.
KROK TRZECI: DORADZCY ŻYCIA RODZINNEGO
DRODZY NARZECZENI,
przygotowanie do ślubu obejmuje także wizytę u Doradcy życia rodzinnego. Należy przeprowadzić dwie rozmowy z doradczą. Można to zrobić także online, wykaz doradców znajduje się na stronie internetowej: https://narzeczeni.sosnowiec.pl/index.php/doradcy-zycia-rodzinnego/
Życzymy Wam owocnego przygotowania do Sakramentu Małżeństwa, chcemy służyć Wam pomocą.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kancelarii parafialnej bądź kontaktu telefonicznego.
Znalazłeś ciekawe treści na tej stronie? Podziel się z innymi!
Parafia Kościoła Rzymsko-Katolickiego
pw. św. Joachima w Sosnowcu
ul. ks. J. Popiełuszki 46
41-219 Sosnowiec
tel. 577 343 055
e-mail: swjoachim@gmail.com
Numer rachunku bankowego Parafii
14 1020 2498 0000 8202 0018 7963