„Znał parafię od podszewki” tak bardzo często wypowiadają się parafianie św. Joachima w Sosnowcu Zagórzu o naszym organiście emerycie – Panu Antonim. Od najbliższej niedzieli (29.01.2023) posługę w naszej parafii obejmie nowy organista. Przypominamy życiorys oraz osiągnięcia naszego emerytowanego organisty.
Pan Antoni Góral
Urodził się w 1942 r. w Koziegłówkach, gdzie został ochrzczony, przyjął I Komunię św. i bierzmowanie oraz skończył szkołę podstawową. Skończył również Państwową Średnią Szkołę Muzyczną II stopnia w Częstochowie, Studium Organistowskie w Częstochowie i Studium Pedagogiczne w Katowicach. W 1961 roku rozpoczął pracę organistowską w Żarkach Letnisku. Cztery lata później został zatrudniony w parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie.
W naszej parafii rozpoczął pracę w 1970 r. Zastąpił on poprzedniego organistę pana Franciszka Zychowicza, który posługiwał w parafii od 1930 roku. Od samego początku pracy w parafii św. Joachima pan Antoni Góral prowadził parafialny chór „Lutnia”. Chór jest najstarszym parafialnym zespołem śpiewaczym w Sosnowcu, oraz jednym z najstarszych w regionie.
Pan Antoni Góral pomagał również w przygotowaniu chóru, który śpiewał w czasie wizyty Ojca Świętego w Sosnowcu w czerwcu 1999 r. W 2001 roku ksiądz biskup Adam Śmigielski postanowił przyznać medale za zasługi dla lokalnego Kościoła. Otrzymały je osoby, aktywne zawodowo, ściśle współpracujące z diecezją, przygotowujące niejednokrotnie wielkie przedsięwzięcia. Twórcą medalu był znany artysta plastyk Czesław Dźwigaj z Krakowa. Na awersie znajdowało się popiersie św. Brata Alberta Chmielowskiego i napis „Za zasługi dla Kościoła”. Z kolei na rewersie widzimy herb biskupa sosnowieckiego z napisem „Pierwszy Biskup Diecezji Sosnowieckiej Adam Śmigielski”. Medale zostały wykonane w trzech kategoriach złotej, srebrnej i brązowej. Pan Antoni otrzymał medal złoty.
Chór pod dyrekcją pana Antoniego aktywnie uczestniczył w uroczystościach diecezjalnych oraz parafialnych. W swoimi bogatym repertuarze posiada ponad 200 pieśni na każdy okres roku kościelnego. A są to kolędy, pieśni wielkopostne, pieśni wielkanocne, do Najświętszej Marii Panny, pieśni do Serca Pana Jezusa, Eucharystyczne oraz okolicznościowe, pogrzebowe i ślubne. Ponadto Chór wykonywał Kantatę do św. Cecylii ks. E. Gruberskiego. Alleluja G.F. Haendla, Ave Verum G.A. Mozarta, Niebiosa Głoszą L. van Beethovena. Zespół śpiewa również pieśni patriotyczne. Chór swoim udziałem ubogaca cotygodniowo niedzielną Mszę świętą o godzinie 10.30.
Oprócz pracy organisty aż do roku 2019, pan Antoni pełnił również posługę w kancelarii parafialnej. Prowadził korespondencję, przepisywał księgi metrykalne oraz zajmował się dokumentacją cmentarza. Z dniem 31 grudnia 2022 roku po pięćdziesięciu dwóch latach pracy pan Antoni postanowił przejść na emeryturę.